Magyarság, Keresztyénség, Európa

Köntös László, a Dunántúli Református Egyházkerület főjegyzője volt a negyedik előadója a 17. Kanizsai Esték előadássorozatnak.
Berók Dániel írása:
Köntös  László_0
A 17. Kanizsai Esték programsorozat 4. alkalmán Köntös László a Dunántúli Református Egyházkerület főjegyzőjének előadását hallgathattuk meg. A főjegyző úr Magyarság, Keresztyénség, Európa című előadásában arra az alapkérdésre kereste a választ, hogy hogyan jutott el Európa a keresztyénség elfeledéséig.
Előadásában elmondta, hogy a II. világháború után Európának újra meg kellet fogalmaznia saját magát. Kik vagyunk mi Európaiak?, Mi az, hogy Európa?, Ezeken a kérdéseken elindulva, áttekintést nyújtott az elmúlt évtizedek világáról, arról, hogy mi történt Európában, amíg mi a vasfüggöny mögött éltünk.
Felvázolta azt a folyamatot, melynek során Európa a keresztyén alapok elhagyásával az egyéni szabadság ideáljában igyekezett megtalálni új alapjait. Ez az új alap nélkülözött minden régi építőkövet. Ennek következtében a társadalom atomizálódott, és megszűnt belső összetartó ereje. Ezáltal a keresztyén folytonosság, mely azt jelenti, hogy mi évszázadokon keresztül keresztyének voltunk, tagadásra került, az új európai gondolkodás azt mondja, hogy ilyen nincs.

Köntös László_1Főjegyző úr elmondta, hogy napjainkban láthatóvá válik egy fordulat, melyben már érződik a nyugati modell válsága, az európai emberek kezdenek felébredni, kijózanodni, és ismételten felteszik a kérdést „Kik vagyunk mi Európaiak?”. Ebben a helyzetben válik nyilvánvalóvá a magyarság különleges szerepe is. Rádöbbenteni Európát keresztyén gyökereire. Figyelmeztetni Európát, hogy nem jó az-az út, amelyen halad, hogy legyen múltunk és jövőnk egyaránt.

Bertók Dániel  teológus – gyakornok